Sklep na WordPress – WooCommerce i sprzedaż internetowa – Wady i zalety

sklep na wordpress, sklep wordpress, sklep woocommerce, wordpress sklep internetowy, darmowy sklep internetowy na wordpress, sklep internetowy woocommerce

WordPress jest jednym z najpopularniejszych oprogramowań open source na świecie, co niewątpliwie czyni go jednym z kilku rozwiązań rozważanych przy planowaniu własnego sklepu internetowego. Sklep natomiast można zbudować przy zastosowaniu wtyczki WooCommerce, lecz pozostaje zadać kilka pytań na temat tej opcji. Czy to się opłaca w długiej perspektywie? Dla kogo sklep z WooCommerce? Jakie są wady i zalety sklepu na WordPress i WooCommerce? 

Czym jest WordPress i strona na WordPressie? 

Zacznijmy od podstaw. Jeżeli planujesz założenie własnego sklepu internetowego, może zaciekawić Cię, czym jest sam WordPress i strona z wykorzystaniem tego oprogramowania. Mówiąc możliwie prosto, jest to oprogramowanie open source (otwarte) do tworzenia stron i sklepów. Obecnie ogromna ich ilość powstała właśnie dzięki temu rozwiązaniu. WordPress cenią sobie szczególnie osoby, które szukają oszczędności przy tworzeniu strony internetowej i chcą szybko rozpocząć korzystanie z niej. Dzięki systemowi bowiem łatwo zaplanujemy wygląd, bloga, kategorie, dodamy treści, a także będziemy wszystkim zarządzać z pozycji panelu. Przy odrobinie zaangażowania całość pozwoli nam nawet na stworzenie kompleksowo strony internetowej na własną rękę – przy wyborze “prawie” gotowego szablonu. Rozwiązanie jednak nie jest dla każdego, o czym opowiemy w dalszej części artykułu. 

Czym jest WooCommerce?

WooCommerce to wtyczka, która umożliwia stronie na WordPressie przekształcenie się w sklep internetowy. Posiada szereg funkcjonalności, które pozwalają na skonfigurowanie i rozpoczęcie sprzedaży internetowej. Mówiąc jeszcze prościej, to taki dodatek, po którego instalacji zwykła strona będzie mogła posiąść funkcje sklepu internetowego. Niestety jednak w tym przypadku cały proces przekształcenia powinna przeprowadzić osoba biegła w wykorzystywaniu tego narzędzia, aby wszystko przebiegło pomyślnie. Inaczej możemy narazić się na niepoprawną konfigurację, a co za tym idzie, brak działania niektórych funkcji, problemy z płatnościami i inne wyzwania. Niekiedy to właśnie te czynniki sprawiają, że przedsiębiorcy planującym rozwój sprzedaży bardziej będą odpowiadały inne, bardziej dopasowane rozwiązania. 

Warto wspomnieć również o fakcie, który słusznie wydaje się ważny dla przyszłych zdobywców rynku ecommerce. Jeżeli przedsiębiorca obecnie prowadzi stronę internetową na WordPress, może bez problemu na następnym etapie rozwoju przekształcić ją w sklep internetowy przy wykorzystaniu WooCommerce. Przeanalizujmy wszystkie, główne wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę już od samego początku. 

Wady i zalety sklepu internetowego open source – WordPress + WooCommerce

Mimo, iż WordPress w połączeniu z WooCommerce są oprogramowaniem open source, które słusznie uważane jest za jedno z najpopularniejszych na świecie, ma swoje wady i zalety. Wbrew pozorom nie będzie odpowiedni dla każdego, a podjęcie decyzji o jego wykorzystaniu wiąże się z koniecznością analizy za i przeciw. Postaraliśmy się poniżej pokazać główne czynniki stojące za wyborem tego rozwiązania. Lektura pozwoli Ci wyciągnąć wnioski i albo zdecydować się na to, albo poszukać innej bardziej dopasowanej opcji wśród wielu, które oferuje rynek. 

Zalety sklepu internetowego z WooCommerce 

Zalety niewątpliwie są liczne. Należy też zwrócić uwagę, aby każdą z nich analizować pod kątem swoich planów i możliwości. To, co dla jednego sprzedawcy internetowego jest szansą i zaletą, dla innego może oznaczać wyższe koszty i brak opłacalności. 

  • Stosunkowo przejrzysty i łatwy system – Szczególnie dla osób, które miały wcześniej styczność z tworzeniem stron internetowych.
  • Regularne aktualizacje oprogramowania – Dostawcy oprogramowania dbają o jego regularne ulepszanie. Dzięki temu możemy liczyć na aktualizacje i utrzymanie “aktualności” naszego sklepu. 
  • Wszystko zostaje u Ciebie – Inwestując w sklep internetowy na WordPressie w połączeniu z WooCommerce tworzysz własny produkt interaktywny. To znaczy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dane użytkowników jest po Twojej stronie. Fakt ten może być zaletą w przypadku, gdy posiadasz zespół programistą i wyzwaniem, gdy go nie posiadasz. 
  • Elastyczność – Posiadając umiejętności programistyczne lub pracowników z takimi kompetencjami możesz rozwijać swój sklep i korzystać z elastyczności oprogramowania. WordPress został stworzony bowiem w taki sposób, aby programiści mogli w sposób stosunkowo łatwy wykorzystać jego potencjał. Znacznie łatwiej znaleźć profesjonalistów pracujących przy sklepach WooCommerce niż tych na Magento. 
  • Statystyki – Prowadząc sklep i sprzedając produkty z łatwością zobaczysz dużą liczbę statystyk podsumowujących sprzedaż i innych przydatnych danych. 
  • Zaawansowane funkcje – Różnego rodzaju importy baz produktów, wprowadzanie integracji lub innych funkcjonalności w większości przypadków nie stanowi tu problemu. Dzieje się tak dlatego, że przy odpowiednich umiejętnościach programistycznych można zrobić to wykorzystując jedynie swoje umiejętności. Jeżeli ich nie posiadamy, niestety ponownie trzeba powiedzieć, że może to sporo kosztować. 
  • Wiele szkoleń i kursów online – Jeżeli jeszcze nie wiesz jak tworzyć i konfigurować sklep na WordPressie, a łatwo przyswajasz wiedzę i masz więcej czasu, mamy informację dla Ciebie! Istnieje niezliczona ilość profesjonalnych kursów internetowych i darmowych materiałów, które przeprowadzą Cię przez każdą czynność przy budowaniu prostego sklepu.

Wady sklepu opartego o WooCommerce 

Spoglądając na wady powinniśmy mieć podobne podejście, jak przy zaletach. Niewątpliwie poniższa lista pomoże jednak potrzebującym przeanalizować wyzwania, które mogą napotkać na swojej drodze z WooCommerce w branży ecommerce. 

  • Koszty wdrożenia i tworzenia sklepu – Decydując się na wdrożenie sklepu internetowego z wykorzystaniem WordPressa i WooCommerce zapłacimy znacznie mniej niż za rozwiązanie dedykowane. Jednocześnie będzie to jednak o wiele więcej niż za abonamentowy sklep SaaS. Musimy sami znaleźć agencję interaktywną, software house lub programistę freelancera, który podejmie się stworzenia witryny dla nas. Wiąże się to z koniecznością, między innymi, rekrutacji i weryfikacji umiejętności, a nie każdy posiada takie umiejętności.
  • Ograniczenia – Rozwijając swoją witrynę w branży ecommerce przy wykorzystaniu wspomnianego oprogramowania, możemy w pewnym momencie napotkać niemałą barierę. Polega ona na niemożności wprowadzenia pewnych funkcjonalności, filtrów lub modułów z powodu ograniczeń technologicznych. Samo zarządzanie z poziomu znajomego panelu może sprawiać wiele trudności przy większej sprzedaży i ilości produktów. Tworzy to sufit, przez który finalnie trudno się zmienić nie zmieniając oprogramowania na inne. 
  • Dodatkowe koszty rozszerzeń – Często to właśnie słowo “darmowe” przyciąga do Worpressa i WooCommerce największą ilość użytkowników. Słysząc o darmowych wtyczkach i podstawowych opcjach nie wie się zazwyczaj o koniecznych rozszerzeniach i personalizacji w przypadku rozwoju sklepu. Każde takie rozszerzenie lub dopasowanie wtyczki za pomocą kodu do konkretnej firmy to dodatkowe koszty. Programista będzie musiał nieraz poświęcić wiele godzin, aby dostosować z pozoru tanie wtyczki i motywy. 

Dla kogo sklep na WordPressie w połączeniu z wtyczką WooCommerce?

Pozostaje więc zadać pytanie, dla kogo idealny będzie sklep na WordPressie z wtyczką WooCommerce? Pewnie domyślasz się, czytając powyższe punkty, że najbardziej skorzystają na tej opcji proste i niewielkie sklepy internetowe bez większych planów rozwojowych. Jeżeli prowadzić stosunkowo regularną sprzedaż i posiadasz niedużą ilość produktów, a w dodatku łatwo przyswajasz wiedzę ze szkoleń internetowych, to może być rozwiązanie dla Ciebie. 

Oprogramowanie cieszy się dużą popularnością wśród osób, które posiadają już własną stronę internetową przy wykorzystaniu WordPress, a teraz chcą rozszerzyć firmę i zacząć sprzedawać. Najczęściej to przedsiębiorcy, którzy myślą o kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu produktach. Wtedy mogą stosunkowo łatwo nauczyć się konfiguracji sklepu, technicznych aspektów, dodawania produktów i zarządzania zamówieniami. Wszystko dzięki dużej ilości treści zarówno po polsku jak po angielsku, z których duża część jest dostępna za darmo. Nawet w sytuacji, gdy brakuje wspomnianej osobie czasu na wejście w ecommerce tym sposobem, zapłaci stosunkowo niewielką kwotę w porównaniu do opcji tworzenia dedykowanego sklepu internetowego zatrudniając agencję. Jak wyglądają konkretne kwoty? Wyjaśniliśmy w punkcie poniżej.

Niekiedy i tak dla osób nie znających się na programowaniu lepszą opcją będzie sklep internetowy SaaS w abonamencie, gdzie wystarczy standardowa konfiguracja, aby zacząć sprzedawać. Wtedy otrzymują oni pełną funkcjonalność płacąc stałą, miesięczną kwotę i nie martwiąc się o żadnego rodzaju aspekty techniczne. 

Jak wyglądają koszty i bezpieczeństwo? 

Koszt sklepu internetowego z wykorzystaniem WordPress i WooCommerce może wahać się od półtora tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy. Zazwyczaj jednak cena waha się w granicach od 1500 do 5000 złotych. Pozwala to zbudować w pełni działający i funkcjonalny sklep, który może zacząć służyć Ci do prowadzenia działań sprzedażowych i obsługi pierwszych klientów. To opłata jednorazowa za stworzenie witryny. Każda funkcjonalność, rozszerzenie lub wsparcie techniczne specjalisty kosztować Cię będzie dodatkowo. Agencja interaktywna prawdopodobnie wtedy zaproponuje Tobie stawkę godzinową. To powszechna praktyka, w której dany programista poświęca określoną ilość godzin na pracę nad daną funkcjonalnością, a Ty w następnej kolejności regulujesz fakturę. 

Porównując proces do tego obecnego przy platformie SaaS do tworzenia sklepów internetowych, wygląda on zupełnie inaczej. Tam również za wdrożenie dodatkowych funkcjonalności zapłacisz indywidualnie. Warto wspomnieć jednak, że kwestie związane z bezpieczeństwem, stabilnością oprogramowania i hostingiem są po stronie dostawcy, co oznacza, że wszystko musi działać. Odpowiedzialny za działanie i sprawność jest zespół dostawcy, który w razie nieoczekiwanych wypadków w kilka chwil usuwa problem i zapobiega jego powtarzaniu się w przyszłości. 

Mamy nadzieję, że teraz Twoja świadomość dotycząca jednego z najpopularniejszych rozwiązań prowadzenia sprzedaży w branży ecommerce wzrosła. Bardzo staramy się, aby osoby planujące swój udział w rynku handlu internetowego dokonywały najlepszych możliwych w swojej sytuacji wyborów.