Sklep Magento – Czy warto decydować się na ten open source?

sklep magento, sklep internetowy magento, sklep magento cena, sklep open source, oprogramowanie open source co to jest, czy trudno znaleźć programistów

Decydując się na założenie swojego sklepu internetowego pewnie przeszło Ci przez głowę rozwiązanie, którym jest magento. Opcja tworzenia sklepu przy wykorzystaniu wspomnianego oprogramowania ma dużo zalet, lecz wiąże się również z specyficznymi wyzwaniami, którym trzeba sprostać. Przedstawiliśmy je poniżej, aby każdy z przedsiębiorców mógł podjąć decyzję w pełni świadomie, zaplanować budżet, a także plan długoterminowego rozwoju. 

Sklep internetowy na Magento – Czym się charakteryzuje?

Sklep internetowy na Magento to rozwiązanie, które różni się od innych znanych opcji stworzenia sklepu internetowego. To natomiast powoduje, że nie dla każdego jest odpowiednie. Można znaleźć oczywiście sprzedawców, którzy korzystają z tego rozwiązania i jest ono dla nich optymalne, lecz po drugiej stronie jest duża ilość takich, którym będzie zbędne. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, do której grupy należysz. 

Zacznijmy naszą analizę od ceny sklepu na Magento. Prawdopodobnie bowiem jest to jedno z droższych rozwiązań w zakresie tworzenia sklepu internetowego. Przewyższają je jedynie dedykowane sklepy internetowe, gdzie cały kod tworzony jest od nowa. Zazwyczaj cena średniego sklepu (takiego, który interesuje większość sprzedawców internetowych) oscyluje w granicach od 10 000 do 50 000 tysięcy złotych. Jednocześnie warto wziąć pod uwagę koszt utrzymania oprogramowania, regularne aktualizacje i dodatkowe funkcjonalności w miarę, jak będziemy rozwijać wspomniany sklep.

Czynniki wpływające na finalną wycenę: 

  • Zakres prac koncepcyjnych 
  • Ilość wymaganych do stworzenia materiałów graficznych 
  • Poziom zaawansowania wersji podstawowej planowanego sklepu 
  • Planowane zmiany w samym interfejsie użytkownika 
  • Zmiana poszczególnych funkcjonalności sklepu i ich specyfiki działania
  • Inne usługi komplementarne (zarządzanie projektem, badania, tworzenie treści, materiały reklamowe) 

Co to jest open source?

Open source to nazwa, która oznacza otwarte oprogramowanie. Dokładniej oznacza to, że daną część oprogramowania, kodu, można wykorzystać dopasowując całość do swoich możliwości. Dzięki temu osoba wykorzystująca wspomnianą możliwość posiada sprawdzony i solidny fundament, na którym budować może kolejne etapy projektu dla klienta końcowego. Finalnie powstaje produkt interaktywny, przykładowo sklep internetowy, którego możliwości są praktycznie nie ograniczona ze względu na mechanikę oprogramowania.

Zalety sklepu internetowego na Magento 

Sklep internetowy na Magento nie bez powodu jest popularnym rozwiązaniem. Nie jest może najpopularniejszy, gdyż nie mieści się w budżecie większości sprzedawców internetowych. Nie jest także koniecznym lub zalecanym rozwiązaniem przy większości z nich, lecz mimo wszystko znajduje się pewna część, której odpowiada. Jeżeli już dana osoba zdecyduje się na takie rozwiązanie, rozwija je przez lata ciągle udoskonalając poszczególne funkcje. 

  • Rozbudowane funkcjonalności sklepu – Słusznie przyjęło się, że zazwyczaj to największe sklepy internetowe wybierają magento. Mają w tym swoje powody, a należą do nich między innymi rozbudowane funkcjonalności. Korzystając z tego rozwiązania i posiadając doświadczonych programistów lub agencję możemy liczyć na wdrożenia o nawet najbardziej zaawansowanym charakterze. 
  • Duże możliwości rozwoju – Często, podczas wykorzystywania innych oprogramowań open source na własną rękę, możemy natknąć się na pewne bariery. Mianowicie system, który wybierzemy, nie będzie dostosowany do tak dużych zmian, jakie chcemy wprowadzić. Nie będzie mógł udźwignąć pewnej ilości produktów, stanie się wolniejszy lub spotkają go inne wyzwania. Charakterystyka Magento to również pewność tego, że podobne sytuacje nie będą miały miejsca, a oprogramowanie będzie mogło się rozwijać bez żadnych ograniczeń. 
  • Dodatkowe funkcje – Oprócz możliwości rozwoju oprogramowania na własną rękę, można dokupić także konkretną integrację lub inne dodatki. Umożliwia to zaoszczędzenie czasu, który inaczej musiałby być przeznaczony przez programistę na wdrożenie pożądanego elementu sklepu.
  • Optymalizacja sklepu – Sklep internetowy oparty o open source, którym jest Magento zazwyczaj charakteryzuje się dopasowaniem pod kątem SEO. To oznacza, że jego optymalizacja jest stosunkowo prosta, a sklepy wykorzystujące to rozwiązanie dobrze pozycjonują się w Google.

Wady sklepu na Magento 

Oprócz licznych zalet, rozwiązanie tego rodzaju ma również swoje wady. Warto być ich świadomym, gdy decydujemy się na sklep Magento. Zapoznając się ze wszystkimi możliwymi wyzwaniami wcześniej, z pewnością mamy większe szanse na wybór najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania w przyszłości. 

Trudność w znalezieniu specjalistów – Może z jednej strony Magento umożliwia zaawansowane wdrożenia i atrakcyjną architekturę, jednak jest to niszowy sposób rozwoju sklepów internetowych. Specjaliści tworzący sklepy z wykorzystaniem tego oprogramowania posiadają wyjątkowe umiejętności. Biorąc pod uwagę cały rynek IT i popularność poszczególnych sposobów tworzenia kodu, trudno jest znaleźć specjalistów Magento. To oznacza, że przy chęci zakończenia współpracy z konkretną agencją lub specjalistą podejmujesz duże ryzyko długich i żmudnych poszukiwań.

Cena – To punkt, który poniekąd jest związany z pierwszym. Trudność w znalezieniu specjalistów sprawia, że cena jest znacznie wyższa niż w przypadku innych opcji. Zarówno współpraca z agencją interaktywną, software housem, czy zatrudnionymi wewnątrz firmy programistami charakteryzowała będzie się stosunkowo wysokimi kosztami. 

Konieczność dokładnego przeszkolenia z obsługi – Również obsługa samego panelu po utworzeniu sklepu może nie być taka łatwa, jak mogłoby się wydawać. Najczęściej sprawne użytkowanie systemu przez klienta jest możliwe dopiero po otrzymaniu jednego lub kilku szkoleń. Podczas wspomnianych szkoleń wykonawca szczegółowo przeprowadza klienta po elementach panelu i uczy dodawać produkty lub wykonywać inne akcje. 

Alternatywa dla Magento – Co warto rozważyć? 

Dochodzimy do punktu, w którym dobrze będzie podsumować powyższe plusy i minusy. Podsumowując najważniejsze aspekty, sklep na Magento najlepiej sprawdza się przy wykorzystaniu razem z największymi sklepami internetowymi, niecodziennymi rozwiązaniami, zaawansowanym planem rozwoju, chęcią zatrzymania oprogramowania wewnątrz organizacji i wystarczającym budżetem. 

Jeżeli natomiast niekoniecznie, jako przedsiębiorcy, chcemy korzystać z własnego oprogramowania, możemy zdecydować się na zewnętrznego dostawcę usługi tworzenia i zarządzania sklepem internetowym. Istnieje bowiem obecnie możliwość budowania sklepu z pomocą personalizowanej platformy SaaS połączonej z możliwością zamówienia dedykowanych rozwiązań. Platforma selly, która obecnie rozwija się bardzo szybko, wypracowała model oparty o podstawową wersję abonamentu i dodatkowe, umożliwiające rozwój sklepu, bez żadnych ograniczeń technicznych. Dopłacimy wtedy tylko za rzeczy, które będą ponad to, co otrzymaliśmy w podstawowym pakiecie. Jednocześnie pozwoli nam to na optymalizację budżetu, który przeznaczyć w tej sytuacji możemy na skuteczne działania reklamowe. Zbliżą nas one finalnie do zwiększenia sprzedaży i zdobywania rynku ecommerce. Wybierz to, co wydaje Ci się najlepszym rozwiązaniem w Twoim, konkretnym przypadku!